ინტეგრირებული და სამოდელო გაკვეთილები

       














         გაკვეთილის გეგმა --იხ.ბმული


https://docs.google.com/document/d/1k1DR7l5Xok7aTh0ISvaP4VwkjKQy6AM46b0yz9OoYoc/pub

ინტეგრირებული გაკვეთილი --ქართული ენა და ლიტერატურა /// მუსიკა

თემა --ლექსის მუსიკა







გაკვეთილის ვიდეოვერსია შეგიძლიათ იხ. ბმულზე 

https://www.youtube.com/watch?v=cVkmSt7V4u0





https://docs.google.com/document/d/1tLUOyPbY0bgkIwvaIxzTW43MymShWzoOfMXwsofEHLs/pub        (  გაკვეთილის გეგმა იხ.ბმული )

ინტეგრირებული გაკვეთილი --  ქართული ენა და ლიტერატურა-  ისტორია 

თემა : --   წმინდა ნინოს ღვაწლი და ქრისტიანობის სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობა





















https://docs.google.com/file/d/0Bwl5PZtMQYUiYkZwQjlvREhxdmc/edit



ინტეგრირებული
გაკვეთილის თემა

გენერალი რომანტიკოსები

შემაჯამებელი გაკვეთილი

სწავლების საფეხური / კლასი /სკოლა
საშუალო
მეთერთმეტე კლასი
სურამის პირველი საჯარო სკოლა

24  .10. 2014


საგანი

მასწავლებელი




ქართული
ინო მასურაშვილი


ისტორია
ლეილა  სხირტლაძე
მოსწავლეთა რაოდენობა
       18

სსსმ მოსწავლე

1


გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
ქართული

ქართ. XI. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         მსჯელობს იმაზე, თუ როგორ განსაზღვრავს კონკრეტული ეპოქა ლიტერატურულ თემებს, იდეებს, პრობლემატიკას და ინფორმაციის სპეციფიკურობას;
·         აანალიზებს კონკრეტული ეპოქის დამახასიათებელ ნიშნებს და მათს გავლენას ლიტერატურულ ნაწარმოებში ასახული პრობლემის გადაჭრის გზებზე; 
·         აანალიზებს ერთი ეპოქის ტექსტებში ასახულ პრობლემებს, თემებს, იდეებს მსგავსება-განსხვავების თვალსაზრისით;





ისტორია
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები

ისტ.XI.4.  მოსწავლეს შეუძლია  მმართველობითი სტრუქტურების ჩამოყალიბებსა და დროში ცვლებადო ანალიზი.

·           ადარებს საქართველოში სხვადასხვა პერიოდში არსებულ მმართველობით სტრუქტურებს სხვადასხვა ქვეყანაში თანადროულ მმართველობით სტრუქტურებთან;



ისტ. XI.5. მოსწავლეს შეუძლია   საქართვე­ლოსა და მსოფლიოში საშინაო და საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         ირჩევს ერთ-ერთ ეპოქას და ადარებს სხვადასხვა სახელმწიფოს ინტერესებს საქართველოს მიმართ;
·         წერს თემას მსოფლიოში განვითარებული მნიშვნელოვანესი  ისტორიული მოვლენის შესახებ, რომელმაც  ასევე  გავლენა მოახდინა ქართულ სახელმწიფოს (სახელმწიფოების) შემდგომ განვითარებაზე;




წინარე ცოდნა
შესწავლილი აქვთ რომანტიკოსთა  ლირიკის ნიმუშები




ახასიათებენ მე-18 -  მე-მე19 საუკუნის საქართველოს საზოგადოებრივ მდგომარეობას .




გაკვეთილის მიმდინარეობა
A ფაზა -გამოწვევა




აქტივობა     #  1 


                გონებრივი იერიში


დიაგრამის შევსება  ( მთავარი კითხვა -- რომანტიზმის მახასიათებლები )


B ფაზა  ცოდნის კონსტრუირებ



ატივობა   #2

ჯგუფური მუშაობა

1-ლი ჯგუფი 


რამ განაპირობა რპმანტიზმის შემოსვლა და განვითარება ქართულ ლიტერატურაში

მე- 2  ჯგუფი

რატომ გენერალი და რატომ რომანტიკოსი ?





მე-3 ჯგუფი

 ეპოქისა და პირადული პროებლემების ასახვა  ქართველი რომანტიკოსების შემოქმედებაში





 აქტივობა   # 3


პრეზენტაცია






აქტივობა  4

  
რა ვიცოდი და  რა მინდა , ვიცოდე ...





აქტივობა # 6

ისტორიის მასწავლებლის ექსკურსი


ისტორიული წყაროს განხილვა-ანალიზი მოსწავლეთა ინტერაქციით .




Cფაზა-რეფლექსია 



აქტივობა  # 7 


 რა ვისწავლე გაკვეთილზე 

თეზისების სახით  იწერება დაფაზე მარკერით .






შეფასება
განმავითარებელი, განმსაზღვრელი



3 წუთი
საშინაო დავალება


საშინაო  დავალება
ქართული
ქართველ რომანტიკოსთა დადებითი და უარყოფითი ასპექტები
ისტორი

როგორ შეცვალა 1801 წელმა საქარეთველოს საზოგადოებრივ-პოლიტიკური კურსი

 

რესურსები
წიგნი, კომპიუტერი, პროექტორი, ცარცი დაფა





 გაკვეთილის მიმდინარეობის  ამსახველი ფოტომასალა 





























ინტეგრირებული გაკვეთილი --ქართული/ინგლისური on PhotoPeach






                         ინტეგრირებული გაკვეთილი ( ქართული / ინგლისური ) 
                                 2014 წელი  6.  06








ინტეგრირებული გაკვეთილი  (ქართული // მათემატიკა) 



   გაკვეთილის გეგმა


https://drive.google.com/file/d/0Bwl5PZtMQYUiQU5sM19LVS1abFk/edit?usp=sharing







ინტეგრირებული გაკვეთილი











ნინო მასურაშვილი

  




















მარინა კვენეტაძე




 ინტეგრირებული გაკვეთილი (

ქართული -ისტ )
              VI კლასი  21 .03. 2014












გაკვეთილის თემა
ვაჟა-ფშაველა                      „ ია“  ----    10 V. 2012
სწავლების საფეხური / კლასი /სკოლა
დაწყებითი / VI / სურამის პირველი საჯარო სკოლა
ინტეგრირებული საგნები

მასწავლებლები
ქართული ენა და ლიტერატურა
ბიოლოგია
ნინო მასურაშვილი / მაია გელაშვილი
მოსწავლეთა რაოდენობა
12 
სსსმ მოსწავლე
არ არის
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები


ქართული
1. მოსწავლე მსჯელობს მოთხრობაშის მთავარ თემასა და პრობლემებზე.  
2. გამომეტყველებითი კითხვით შეუძლია  პერსონაჟის განცდის მსმენელამდე მიტანა .
 3. შეუძლია წინადადების მორფოლოგიური ანალიზი. 




ბიოლოგია
1. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ტიპობრივი ეკოსისტემა.
2. მოსწავლე განარჩევს ბიოტური  და აბიოტური ფაქტორების მნიშვნელობას.
3. შეუძლია გარემოს დაცვითი  ღონისძიებების მნიშვნელობის აღწერა, დასაბუთება და მათი პრაქტიკაში გამოყენება.










ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები
მიმართულება -- ზეპირმეტყველება
ქართული VI. 2.
                                         მოსწავლეს აქვს მხატვრულტექსტიგააზრებისათვის არსებითი მნიშვნელობის მქონე დეტალების შეფასების უნარი.
·         მსჯელობს ნაწარმოებში განვითარებულ მოვლენებზე სხვადასხვა პერსონაჟის პოზიციიდან;
·         მსჯელობს ტექსტში გამოკვეთილ ცალკეულ მოვლენებსა და ფაქტებს შორის მიზეზ-შედეგობრივ კავშირზე;
·         ირჩევს ტექსტში ასახული კონკრეტული პრობლემის გადაჭრისათვის შეთავაზებულ ალტერნატიულ ვარიანტებს შორის მისი თვალსაზრისით საუკეთესოს;
·         სთავაზობს აუდიტორიას ნაწარმოებში გამოკვეთილი კონკრეტული პრობლემის გადაჭრის საკუთარ ვერსიას.

მიმართულება --  კითხვა
VI. 6. მოსწავლეს შეუძლია წაუკითხოს მსმენელს ტექსტი/ნაწყვეტი.
.ინტონაციით გამოხატავს ტექსტში ასახულ ემოციებს;

·                 VI. 11. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტიპის ტექსტების ენობრივ თავისებურებებზე დაკვირვება და მსჯელობა.
·         ამო­იც­ნობს და განარ­ჩევს არ­სე­ბით, ზედსართავ, რიცხვით სა­ხე­ლებს; ამო­იც­ნობს ზედ­სარ­თავ სა­ხე­ლებს, მათ ფუნქციას; მი­უ­თი­თებს ზმნი­ზე­დე­ბის როლზე ზმნუ­რი ში­ნა­არ­სის გამო­ხატ­ვა­ში;

მიმართულება -- წერაVI. 14. მოსწავლეს შეუძლია პიროვნული და შემოქმედებითი გამოცდილების გამოყენება წერის პროცესში; აქვს მხატვრული წარმოსახვის უნარი.

ბიოლოგია
VI.2. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ტიპობრივი ეკოსისტემები.
აგებს მარრტივი ეკოსისტემის მოდელს ცალკეული ბიოტური და აბიოტური ელემენტებისაგან.
გამოყოფს ეკოსისტემებს და მათ ცალკეულ კომპონენტებს ნაცნობ გარემოში.
აგროვებს ინფორმაციას ლოკალური გარემოს ეკოსისტემებზე ადამიანის ზემოქმედების შესახებ, მსჯელობს შედეგებზე და ეძებს პრობლემის გადაჭრის გზებს.















                   წინარე ცოდნა


ქართული
მოსწავლე  იცნობს თხრობის, კითხვისა და მსჯელობის ძირითად თავისებურებებს.
იცის გაპიროვნება, ეპითეტი და შედარება.
შეუძლია პრეზენტაციის შედგენა ისტ-ის საშუალებით.




ბიოლოგია
მოსწავლემ იცის, რომ სხვადასხვა საბინაო გარემოში სხვადასხვა პირობებია.










           




გაკვეთილის
        

          მიმდინარეობა


































































A ფაზა                                                  აქტივობა I - გონებრივი იერიში     ( 3  წუთი )
მასწავლებელი კლასს სთავაზობს ვიდეოფაილს, რომლითაც ასმენინებს ვაჟას წერილის ფრაგმენტს. აკეთებს კომენტარს გაკვეთილის თემის შესახებ და  სვამს კითხვას: რით არის ვაჟა გამორჩეული?
მოსწავლეების პასუხების მიხედვით ივსება  შემდეგი დიაგრამა --
Organization Chart



B ფაზა      
აქტივობა  II   --   თხრობა   ( 6 წუთი )
მოსწავლეები დაფაზე წერენ მოთხრობის პირველი ნაწილის მთავარ თემებს, რომლის მიხედვითაც  მოგვითხრობენ შინაარსს.

                                               
                                                

აქტივობა III -- ნახატების  ახსნა  ( 3 წუთი )
რამდენიმე მოსწავლე წარმოადგენს მოთხრობის მიხედვით შესრულებილ ნახატს, კლასის წინაშე ხდება მისი ახსნა ავტორების მიერ.
                                                

 აქტივობა  IV კითხვა - პასუხი ( ბიოლოგია )    ( 6 წუთი )
მასწავლებელის მიერ დასმული  კითხვების დახმარებით მოსწავლეები მთავარ თემას -- ბუნების თანასაზოგადოება ( მეგობრობა, სიყვარული )  უკავშირებენ მეცნიერულ ვერსიას და მსჯელობენ მასზე.
                                                  



აქტივობა V-კითხვა ( 5  წუთი )
მოსწავლეები კითხულობენ მოთხრობის მეორე ნაწილს. ( 3 მოსწავლე ), ცდილობენ გამოხატონ  ემოცია.
                                                



აქტივობა VI - მსჯელობა   (  6  წუთი )
მსჯელობენ პრობლემის გადაჭრის გზებზე, რომლის შემდეგაც ავსებენ კოგნიტურ დიაგრამას.
                          აქტივობა VII - მინიდისკუსია ( ბიოლოგია )   ( 5 წუთი )
სადისკუსიო საკითხია, თუ როგორ უნდა მოიქცეს ადამიანი, რომ არ  გაანადგუროს ბუნება.


 აქტივობა VIII - ჯგუფური მუშაობა    ( 5 წუთი )


მოსწავლეები იყოფიან სამ  ჯგუფად და ასრულებენ შემდეგი სახის დავალებას:
1. ამოიწერენ მეტყველების ნაწილებს და  აჯგუფებენ.
2. ძებნიან მხატვრულ ხერხებს ( შედარება, ეპითეტი, გაპიროვნება )
3. არკვევენ მოთხრობაში ჩართული ლექსის რიტმსა და რითმას.
მასწავლებლის მითითებისამებრ იცავენ ჯგუფური მუშაობის პრინციპებს.


C ფაზა  ( 3  წუთი  )
მოსწავლეები წებოვან ფურცლებზე წერენ სამ პრინციპს, რომელსაც ცხოვრების წესად გაიხდიან, აკრავენ დაფაზე. 
 მასწავლებელი განწყობის შექმნისა და თემის შეჯამების მიზნით იყენებს  პრეზენტაციას, რომელსაც ფონად უდევს ,,ლოცვა“.





                  შეფასების სქემა                   ქართული ენა/ ლიტ.
ქულები
პირობასთან შესაბამისობა

იცავს დროის ლიმიტს
0 - 1
იცავს პირობის შინაარსობრივ მოთხოვნებს (მოსაზრება, არგუმენტები, დასკვნა)
0 - 0, 5 - 1
კომუნიკაციურუნარ-ჩვევები

გასაგებად აყალიბებს მოსაზრებას და თანამიმდევრულად ავითარებს მას
0 – 1- 2
მოჰყავს ადეკვატური არგუმენტები და მაგალითები
0  - 1- 2
გამოაქვს ადეკვატური დასკვნა
0 - 1
ენობრივი უნარ-ჩვევები

ადეკვატურად იყენებს ზეპირი მსჯელობისათვის დამახასიათებელ არავერბალურ  საშუალებებს (მაგ., ჟესტიკულაციას, ინტერვალს საუბარში, ხმის სხვადასხვა დონეს და ა.შ.)
        0-1
იყენებს მსჯელობითი ტექსტისათვის დამახასიათებელ ენობრივ-გრამატიკულ ფორმებსა და ენობრივ კონსტრუქციებს)
0 - 1
შემოქმედებითი უნარ-ჩვევები

აქვს საინტერესო მოსაზრებები, მოჰყავს ორიგინალური არგუმენტები, მაგალითები
0 - 1
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობა 10  
(ქულები მრგვალდება მთელის სიზუსტით)
























შეფასების კრიტერიუმი ბუნებაში --
ü  დაკვირვებისა და აღწერის უნარი.
ü  მიღებული ინფორმაციის ანალიზის გაკეთება.

                       



საშინაო დავალება (  2 წუთი )









საკლასო მენეჯმენტი
ელექტრონული რესურსები


მოთხრობა  „ია“ ბოლომდე ტექსტთან მიახლოებით თხრობით.
პრეზენტაცია ( 5 სლაიდი ) --ჩემი ვაჟა- ფშაველა
 მასწავლებელს გადმოუგზავნიან ელექტროფოსტის მისამართზე -
Masurashvili. nino@gmail.com








წიგნი,  მარკერები, წებოვანი ფურცლები,  კომპიუტერი,   ვიდეოფაილები --,,ვაჟა - ფშაველა“,  ,,ლოცვა“.
პლასტელინი ( ეკოსისტემის მოდელისათვის ),  ფორმატის ფურცელი ( დიაგრამისათვის )
მცენარეები -- სხვადასხვა სახეობის იები
ბორჯომ-ხარაგაულის პარკის ბუკლეტები და მაისური ბუნების დაცვის ემბლემით.






















   

გაკვეთილის თემა
ილია ჭავჭავაძე ,,სარჩობელაზედ“
სწავლების საფეხური / კლასი /სკოლა
საბაზო /    IX /  სურამის პირველი საჯარო სკოლა

ინტეგრირებული საგნები

მასწავლებლები
ქართული ენა და ლიტერატურა   --   ნინო მასურაშვილი
სამოქალაქო განათლება-- ირინა სალამიძე

მოსწავლეთა რაოდენობა
    18
სსსმ მოსწავლე
   არის -- 1
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები


ქართული

1. მოსწავლე გამოხატავს საკუთარ პოზიციას კონკრეტული თემისა და იდეის შესახებ.
2. მსჯელობს პრობლემურ  თემებზე.
3. შეუძლია წერილობით გადმოსცეს  პერსონაჟის ქმედებისა და მოტივაციის ამსახველი დეტალები.


სამოქალაქო  განათლება


1.მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს პიროვნებისა და საზოგადოების ურთიერთობაზე.
2.განსაზღვრავს პიროვნების როლს საზოგადოებაში.







ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები
























































ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები
სსსმ მოსწავლისათვის










ეროვნული სასწავლო გეგმით
განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები



ქართული ენა და ლიტერატურა

მიმართულება -- ზეპირმეტყველება
მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და აუდიტორიის წინაშე წარმოადგინოს  სხვადასხვა თვალსაზრისი სადავო ან პრობლემურ საკითხზე.

·         ისმენს სხვების მოსაზრებებს მის მიერ დასმულ პრობლემასთან დაკავშირებით და ეთანხმება/არ ეთანხმება, ითვალისწინებს/არ ითვალისწინებს მათ სათანადო არგუმენტაციითა და ეთიკის ნორმების დაცვით.


მიმართულება --  კითხვა

    ქართ. IX. 6.
·          მოსწავლეს შეუძლია პრობლემურ ან სადავო საკითხებზე სხვადასხვა თვალსაზრისის შემცველი მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება და მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.
·         კითხულობს სხვადასხვა მოცულობისა და სირთულის ტექსტებს, მსჯელობს თემებსა და საკამათო საკითხებზე და ხედავს პრობლემის გადაწყვეტის სხვადასხვა პერსპექტივას;
·          

მიმართულება -- წერა


ქართ. IX. 9.
 მოსწავლეს შეუძლია სადავო ან პრობლემურ საკითხებზე საკუთარი თვალსაზრისის წერილობით გადმოცემა; მოცემულ საკითხზე განსხვავებული შეხედულებების შეჯამება.
·         გამოკვეთს ნაწერში მხატვრული ტექსტის ძირითად იდეას ცალკეული ეპიზოდების, მხატვრული დეტალების, პერსონაჟთა ქმედების, მოტივაციის, მათი ხასიათის, გრძნობებისა და მსოფლმხედველობის გათვალისწინებით;
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას ტექსტში ასახული პრობლემების მიმართ მისთვის სასურველი ფორმით



ქართული
პერსონაჟების იდენტიფიცირება და მსჯელობის მცდელობა.
ვერბალურად გადმოსცემს მარტივ წინადადებას.




სამოქალაქო განათლება

მოქ.IX.2. მოსწავლეს შეუძლია  განსაზღვროს საკუთარი ადგილი და მნიშვნელობა საზოგადოებაში.

შედეგი  თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
 ზნეობას, ზრდილობასა და დისციპლინას უკავშირებს ადამიანისა და საზოგადოების კეთილდღეობას, აანალიზებს მათ როლსა და მნიშვნელობას საზოგადოების განვითარებისათვის/ქმედუნარიანობისათვის;










წინარე ცოდნა


ქართული
მოსწავლე  იცნობს თხრობის, კითხვისა და მსჯელობის ძირითად თავისებურებებს.
შეუძლია პრეზენტაციის შედგენა ისტ-ის საშუალებით.



სამოქალაქო საზოგადოება










           






გაკვეთილის
        

          მიმდინარეობა


































































A ფაზა                                                

  აქტივობა I - გონებრივი იერიში     ( 3  წუთი )
   მასწავლებელი    გაკვეთილს იწყებს ვიდეოფაილით  ,, ლოცვა“ , რომელიც წარმოადგენს ილიას ლექსის მიხედვით შექმნილ საგალობელს.
       კითხვა -პასუხით დაფაზე ივსება დიაგრამა, გამოვლინდება  ის თვისებები ილია ჭავჭავაძისა,  რომელიც ამ პოეტურ ქმნილებაში იკვეთება.

Organization Chart
     
მოსწავლეებს გავაცანი გაკვეთილის მიზანი: ილია ჭავჭავაძის მოთხრობის ,,სარჩობელაზედ" ძირითადი პრობლემების გამოკვეთა და მთავარ პერსონაჟთა ქცევის გააზრება




B ფაზა      
აქტივობა  II   --      ( 6 წუთი )
      საშინაო დავალების  (  რატომ მისწერა ბიჭმა წერილი პეტრეს )  წაკითხვა-   გაანალიზება 

                                               
                                                 აქტივობა III --  ჯგუფური მუშაობა
 I ჯგუფი (დავალება)
ტექსტის მიხედვით წარმოადგინონ  ძმების სახეები და გააკეთონ კომენტარები. შეავსონ ვენ დიაგრამა ძმების საერთო და განმასხვავებელი თვისებების გათვალისწინებით.

II
ჯგუფი (დავალება)
დაახასიათონ პეტრეს პიროვნება, გააკეთონ კომენტარები, შეავსონ აზრობრივი რუკა პეტრეს შესახებ.

III
ჯგუფი (დავალება)
წარმოადგინონ საზოგადოების სახე. შეავსონ აზრობრივი რუკა მოთხრობაში წარმოჩენილი საზოგადოების შესახებ.

IV
ჯგუფი (დავალება)
წარმოადგინონ ძმების დედის სახე. შეავსონ T დიაგრამა.
(
დიაგრამის ერთ მხარეს ჩამოწერენ თვისებებს, რომლებიც უნდა ახასიათებდეს, მათი აზრით, ქართველ დედას და დიაგრამის მეორე მხარეს კი შეავსებენ ძმების დედისათვის დამახასიათებელი თვისებებით.



                                    აქტივობა  IV  პრეზენტაცია
  



 აქტივობა V   დისკუსია        
წარმართავს ორივე საგნის მასწავლებელი,  რადგან განსახილველი საკითხები გამჭოლი პრობლემაა და ინტერესები იკვეთება.

                                      

                                                   აქტივობა VI    მინილექცია   
                                        სამოქალაქო განათლების მასწავლებელი 
                        

                            აქტივობა VII -  სიტუაციური ამოცანა
                              სამოქალაქო განათლების მასწავლებელი


C ფაზა  ( 3  წუთი  )
   აქტივობა   IX
    სამი  გზავნილი   სამოქალაქო  საზოგადოებას
    




შეფასება   ( 2 წუთი )
შეფასების სქემა


ქულები
პირობასთან შესაბამისობა

იცავს დროის ლიმიტს
0 - 1
იცავს პირობის შინაარსობრივ მოთხოვნებს (მოსაზრება, არგუმენტები, დასკვნა)
0 - 0, 5 - 1
კომუნიკაციურუნარ-ჩვევები

გასაგებად აყალიბებს მოსაზრებას და თანამიმდევრულად ავითარებს მას
0 – 1- 2
მოჰყავს ადეკვატური არგუმენტები და მაგალითები
0  - 1- 2
გამოაქვს ადეკვატური დასკვნა
0 - 1
ენობრივი უნარ-ჩვევები

ადეკვატურად იყენებს ზეპირი მსჯელობისათვის დამახასიათებელ არავერბალურ  საშუალებებს (მაგ., ჟესტიკულაციას, ინტერვალს საუბარში, ხმის სხვადასხვა დონეს და ა.შ.)
        0-1
იყენებს მსჯელობითი ტექსტისათვის დამახასიათებელ ენობრივ-გრამატიკულ ფორმებსა და ენობრივ კონსტრუქციებს)
0 - 1
შემოქმედებითი უნარ-ჩვევები

აქვს საინტერესო მოსაზრებები, მოჰყავს ორიგინალური არგუმენტები, მაგალითები
0 - 1
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობა 10  
(ქულები მრგვალდება მთელის სიზუსტით)





















                       



საშინაო დავალება (  2 წუთი )




საკლასო მენეჯმენტი

ელექტრონული რესურსები

ქართული -- ილიას მოთხრობა ,, სარჩობელაზედ” გაგრძელების დაწერა.
 სამოქალაქო განათლება -- სიტუაციური ამოცანის შედგენა-    წარმოდგენა



წიგნი,  ფლომასტერები, წებოვანი ფურცლები, დაფა  მარკერებით.

  კომპიუტერი,   ვიდეოფაილი -- ილია ჭავჭავაძე  ,,ლოცვა“.










                                                                                                                                                                                                
           
              
     href="http://animoto.com/play/3JzNQ28ia1L1auPkkN0emw">ვაჟა-ფშაველა ,,დიდი თამარი"









ინტეგრირებული გაკვეთილი ---- ქართული / ისტორია by Slidely Slideshow


გაკვეთილის გეგმა

https://drive.google.com/file/d/0Bwl5PZtMQYUiN3JMTU9lN0xtN





                                                                                                   





















   ვაჟა-ფშაველა ,,ია" // ინტეგრირება ( ქართული ენა და ლიტერატურა )



                                                                                                                               

https://docs.google.com/document/d/1jIUAP0DAKdW6xPl-OvfIGdn9SoQy2_XPtIL1LSYaxwg/pub


https://drive.google.com/file/d/0Bwl5PZtMQYUiUXZBcTE0OUU1RW8/edit?usp=sharing


Комментариев нет:

Отправить комментарий